İpek Yolu Haber Ajansı

Karayollarında elektrikli araçların artması sonucunda direksiyon sınavlarında değişikliğe gidilmesi söz konusu sınavlarda motor bölümüne ilişkin sorular da azalma görülecek.Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Serdar Tepeöz, AA muhabirine, sürücü adaylarının eğitim standartlarının yükseltilmesine yönelik hazırlanan yeni yönetmeliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tepeöz, 2016’da çıkan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği sonrasında sınavın tek parkurda yapıldığını, kursiyerlerin parkur alanını ezberlediğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonunda hazırlanan yeni yönetmeliğe iki alternatifli parkuru yazdırdıklarını aktaran Tepeöz, “İkinci parkur, kursiyerin daha iyi öğrenmesini ve daha çok araç kullanmasını sağlayacak. Bu sayede eğitimin kalitesini artırmış olacak.” diye konuştu.

Yerli araç Togg’un yollarda yer almasıyla elektrikli araçlara ilişkin de bir düzenleme yapılacağını bildiren Tepeöz, “Mevcut sınavda kursiyerlere aracın motor bölümünü soruyoruz ancak yeni yönetmelikle birlikte elektrikli araçla sınav yapabilmenin de önü açılacak. Yerli araç Togg gibi elektrikli araçlarda motor bölümü bulunmuyor. Dolayısıyla adaylar sınava giremiyordu, bunun önünü açtık. Kaput açıldıktan sonra sorulan soruları azaltacağız, teknolojiye ayak uyduracağız.” dedi.

Tepeöz, yeni yönetmelik kapsamında engelli kursiyerlerin gittikleri sürücü kursunda engellilere uygun araç olmadığı takdirde, kendi araçlarıyla sınava girebileceklerini belirtti.

Yönetmelikte muvazzaf askerlere, hamilelere ve hastalara yönelik düzenleme yapılacağını aktaran Tepeöz, söz konusu grupların hak kaybına uğramayacağını, özel durumlarından önceki dönemde bulundukları seviyeden sınava devam edebileceklerini belirtti.

Tepeöz, yazılı sınavı geçtiği halde 5 kez direksiyon sınavında kalan kursiyerlerle ilgili de düzenlemenin yer alacağının altını çizerek, “Kursiyerin 3 yıl boyunca yazılı sınav hakkı baki kalacak. 3 yıl içinde başka bir kursa gidip kayıt olduktan sonra yazılı sınava girmeden direksiyon eğitimini alıp, direksiyon sınavına girecek.” diye konuştu.

 

Haber: Mustafa ŞAYIK

          

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz