İpek Yolu Haber Ajansı

MUĞLA GÖKOVA ROKET TAKIMI TEKNOFEST ANKARA 2023 FİNALLERİNDE YARIŞIYOR

Gökova Roket Takımı, Ankara’da düzenlenen TEKNOFEST Girişim Yarışması’nda “Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri” kategorisinde finalist olarak Muğla’yı temsil ediyor.

Ankara Etimesgut Havalimanı’nda 30 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında düzenlenen TEKNOFEST 2023’te, finalist olarak yarışacak olan Gökova Roket Takımı “Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri” kategorisinde, final sunumlarını başarıyla gerçekleştirdi. Öğrencilerin yapmış olduğu sunum büyük beğeni topladı.

10 farklı kategoride düzenlenen TEKNOFEST Girişim Yarışması’na 2 bin 419 takım ve 8 bin 945 yarışmacı başvurusu; Deneyap Kart Robolig Yarışması’na ise 1.276 takım ve 5 bin 404 yarışmacı başvurusu alındı.

Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ni daha da ileriye taşıma hedefi ile yüzlerce gencin yarıştığı TEKNOFEST Ankara 2023’te, Ön Kuluçka başvurusu kabul gören Gökova Roket Takımı, “Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri” kategorisinde 15 takım arasına girmeyi başardı.

Finallerde en iyi performans sergileyen en iyi 3 takıma 75 bin TL ödül verilecek. Ayrıca yarışmayı kazanan takımlar, yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getiren Take Off  İstanbul’a gitmeye hak kazanacak.

GÖKOVA ROKET TAKIMI HAKKINDA

2008 yılında Gökova Adile Mermerci MTAL bünyesinde Havacılık Kulübü olarak kurulan Gökova Roket Takımı, 15 yıldır birçok etkinlikte yer alıyor. Her sene farklı dereceler elde eden Gökova Roket Takımı, 2018 yılında TEKNOFEST Roket Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı.

TEKNOFEST Girişim Yarışması’nda yer alan ekipte, Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi öğrencilerinin yanı sıra Muğla 75. Yıl Fen Lisesinden mezun olarak bu sene İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliğini kazanan bir öğrenci de bulunuyor. Ekipte roket motoru hesaplamalarına yardımcı olmak üzere Tarsus Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden de bir üye yer alıyor.

Takımın Girişim Proje Ekibi; model roketçiliği çocuklarla tanıştırmak ve ürünler üretip eğitimler vermek üzere yarışmalar düzenlemektir. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu (THSF) arasında yapılan iş birliği protokolü kapsamında, yapılan bu çalışmaları yaygınlaştırmak amaçlanıyor.

HABER: OSMAN ACAR

İPEKYOLU HABER MUĞLA

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz