İpek Yolu Haber Ajansı

ÖSO GEÇMİŞTE TBMM GÜNDEMİNE GELMİŞTİ

ÖSO GEÇMİŞTE TBMM GÜNDEMİNE GELMİŞTİ

Mehmet Çatakçı
Kısa adı ÖSO olan Özgür Suriye Ordusu son günlerde yine sahnede,
Geçen yıl CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun dile getirdiği konular bu günlerde yine gündem oldu.
CHP’li vekilden Zeytin Dalında ölen ÖSOluların ailelerine vatandaşlık iddiası
Ölen ÖSOluların 800 yakınına Türk vatandaşlığı
Zeytin Dalı Harekatında yaşamını yitiren Özgür Suriye Ordusu mensuplarının şehit sayılarak, Suriyede yaşayan ailelerine Türk vatandaşlığı verildiğini belirtti. Aygun, bu kapsamda 800 kişinin TC vatandaşlığına alındığını söyleyerek, “Şimdi bunlara yapılan ödemeler şehit maaşına mı dönüştürülecek” diye sordu.
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Zeytin Dalı Harekatında savaşırken yaşamını yitiren Özgür Suriye Ordusu mensuplarının ailelerinin Türk vatandaşlığına geçirildiğini kaydetti.
TC Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde ölen ÖSO mensuplarının karşısına “şehit” ibaresi düşülürken, bunların Suriyede yaşayan eş, anne, baba ve çocukları gibi birinci derecede yakınlarından oluşan yaklaşık 800 kişinin Türk vatandaşı yapıldığını söyledi. Aygun, “Bu kişilere yapılan ödemeler, bundan sonra şehit maaşına mı dönüştürülecektir? Bunun yasal dayanağı nedir? Hangi gerekçe ile özgür Suriye savaşçılarının ailelerini Türk vatandaşı yapıp, Suriyeden Türkiyeye getiriyorsunuz? Bu insanlar yerel seçimde oy kullanacak mı?” diye sordu.
Resmi Gazetede yayımlanmadı
Dr. Aygun, bu konuda bir önerge hazırladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istenen önergede, şu iddiaları gündeme getirdi:
“Bugüne kadar Türk vatandaşları için uygulanan şehit unvanı ve şehitlik haklarının, Suriye kökenli yabancı savaşçılara da uygulandığı anlaşılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde Zeytin Dalı Harekatında yaşamını yitiren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının bilgi kayıtlarının karşısına “şehit” ibaresi düşülürken, ÖSO mensubunun şu ana kadar yaklaşık 800 kişiden oluşan (eş, anne, baba, çocuk) aileleri Türk vatandaşlığına geçirilmiştir. Bu vatandaşlık alımları, Resmi Gazetede yayımlanmayarak, bilgi kamuoyundan gizlenmiştir.
Millet vicdanında kabul görmüyor
İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı teammüllerine ve mevcut yasalara uymayan bu kararın; millet vicdanında kabul görmediğini vurgulayan Aygun. “Türkiye Cumhuriyeti için savaş alanlarında ve terörle savaşta şehit olan Türk askerlerinin ailelerini de incitmektedir” dedi.

Aygun, Türkiye Cumhuriyetinde askerlik yaparken yaşamını yitirdiği halde şehit unvanı verilmediği gerekçesi Türk vatandaşları tarafından mahkemelere açılmış pek çok dava bulunduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
“Bu tür örnekler bile tartışılırken, ÖSO mensuplarının Suriyede yaşayan ailelerine vatandaşlık verilerek maaş bağlanması, hem teamüllere hem de yasalara uymamaktadır. ÖSO mensupları Türk vatandaşı olmadan yaşamını yitirdi ise bunların yakınlarına hangi yasaya dayanarak Türk vatandaşlığı verildiği, maaş bağlandığı ve tazminat ödemeleri yapıldığı sorusu kamuoyuna hemen açıklanmalıdır.”
Aygun, kamuoyunun şu sorulara yanıt beklediğini söyledi:
1) Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olmayan ve Zeytin Dalı Harekatında yer alırken yaşamını yitiren ÖSO mensupları, hangi yasa maddesi dayanak yapılarak “şehit” sayılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğündeki kayıtların karşısına “şehit” ibaresi düşülmüştür?
2) ÖSO mensupları Türk vatandaşı olmadan yaşamını yitirdiğine göre, Suriyede yaşayan ailelerine hangi yasa maddesi uyarınca maaş bağlanmıştır? ÖSO mensupları yaşamını yitirmeden Türk vatandaşlığın alındı ise o zaman neden Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında Türk üniforması giyerek savaşmamıştır?
3) Yaşamını yitiren ÖSOluların yaklaşık 800 kişiden oluşan aileleri hangi gerekçe ile Türk vatandaşlığın alınmıştır? ÖSO mensupları, özgür Suriye için savaşıyorsa neden aileleri Türk vatandaşlığına alınmaktadır?
4) Türk vatandaşlığına alınan ÖSO mensuplarının aileleri, yerel seçimde oy da kullanacak mıdır?
5) Türk vatandaşlığına alınan ÖSO mensuplarının ailelerine maaş bağlanmasının yanı sıra konut verildiği iddiası doğru mudur?
6) ÖSO mensuplarının ailelerine vatandaşlık öncesinde yüksek meblağda tazminat ödendiği ve ÖSO mensuplarına yapılan ödemelerin ailelerine yapılmaya devam ettiği yönünde haberler yayımlanmıştır. Bu tazminat ve ödemeler ile vatandaşlık konusunda yapılan harcamalar hangi bütçeden karşılanmıştır? Örtülü ödenek devreye sokulmuş mudur?
7) Bu ailelere yaptığınız ödemeler, vatandaşlık sonrasında “şehit maaşına” mı dönüştürülecektir veya dönüştürülmüştür
dedi


ipek yolu haber

mmustafa doğan


Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz