İpek Yolu Haber Ajansı

GELECEĞİMİZİ İNŞA EDEN TÜRK KIZLARIMIZ...

 

Aile bir devletin en küçük birimidir ve devletlerin karakterlerini oluşturan yapı aileden geçer. Türkiye Cumhuriyeti’nde söylenen bir şarkının cümlesi ise “ oğlumuz ordu olsun, kızımız devlet kursun” öğretisidir. Oğlu yetiştirme vazifesi babanın, kızı yetiştirme vazifesi ise annenindir.

Ülkemizin  genel perspektifine baktığımızda Türkistan’da anaerkil olan toplumumuzun modern dünya ile ataerkil olmasına rağmen, halen genetik yapılarımız ile anaerkil olarak kızlarımızı eğitmeye devam ettiğimiz bir gerçektir. Babalarımız ise ailenin temelidir.

Kız çocuklarımız dilin ve kültürün aktarıcılarıdır. Bizler kız çocuklarımızın eğitimlerini yazılı kurallarla değil anne-kız arasındaki gizli anlaşmalarla devam ettiririz.  Toplumumuzda “kız anasının dizinin dibinden ayrılmaz” atasözü halen geçerliliğini korumaktadır.

Kız çocuklarımız genetik yapıları gereği ve annelerin gözlemleyerek küçük yaşlarda evlerin de temizlik yapmaya başlarlar. Bu temizlik sırasında farkında olmadan kendi düzenlerini kurarlar. Evde mevcut yerlerde bulunan dantellerin, yastıkların yerlerini kendi istedikleri gibi değiştirirler. Evde bulunan büyüklerimiz; anneannelerimiz ve babaannelerimiz bu durumda annelere “bırakın çocuklar istedikleri gibi düzenlerini kursunlar. Sakın bir şey söyleyip işten soğutmayın” diyerek tembihte bulunurlar. Yine aynı şekilde evde hamur işleri yapıldığında kız çocuklarındaki hevesleri kırmamak adına Türklerin pratik davranma yapıları gereği evdeki en uygun enstrümanın (bu genellikler bir tencere olur) ters çevirerek ellerine verilerek  hamur açmayı öğrenmeleri sağlanır.

Kız çocuklarımıza evlerdeki büyüklerimiz tarafından küçük beşikler alınır. Ve beşiklere anneler tarafından küçük yorganlar, yastıklar, çarşaflar dikilerek kızlarımıza çocuk yetiştirme yavaş yavaş öğretilir.

Kızlarımız küçük yaşlarda yine anneleri ile birlikte pazara, çarşıya, markete götürülerek alış veriş yapma becerilerini geliştirirler.

Eve gelen misafirleri ağırlamak ise kültürümüzde mutlak gerçektir. Ve bizler yine misafir ağırlama adabını annelerimizi gözlemleyerek öğreniriz. Annelerimiz de gelen misafirlere peçete dağıtmak, kolonya ve şeker tutmak gibi ufak işleri kızlarımıza yaptırarak yavaş yavaş yarınlara hazırlarlar.

Annelerimiz veyahut anneannelerimiz, babaannelerimiz kızlarımıza dantel, oya, örgü gibi el becerilerini geliştirecek el işlerini öğretirler ve bu el becerileri ile sabır olgularını da geliştirirler.

Kız çocuklarımız devamlı anne ile büyüdüklerinden erkek çocuklarına oranla daha çabuk olgunlaşırlar ve eğitim çağları geldiğinde aslında Türk ailelerin evlerinde evi çekip çevirebilecek birer küçük hanımlar yetiştirmeye başlamıştır bile.

Anneler evden başka bir yere giderken bu olgunlaşma ile birlikte evlerini kızlarına emanet ederler. Ve giderken “akıllı ol” demeyi asla ihmal etmezler. Çünkü bizlerde akıl hep ön planda tutulmuştur.

Kızlarımızın eğitim hayatına da toplumumuzda önem verilir. İlerleyen yıllarda eşlerine ekonomik olarak katkıda bulunmaları adına meslekler bizde önem arz eder.  Ama üstüne basarak belirtmek gerekir ki kadınlar ekonomiye katkı sağlamak için değil paydaş olmak için yetiştirilirler.

Okul hayatlarının başlaması ile birlikte Halk Eğitim merkezlerinin düzenlediği nakış, dikiş vesaire gibi kurslara katılarak el becerilerini daha ileriye taşırlar ve gelin gidecekleri eve götürecek oldukları el emeği göz nuru çeyizleri de hazırlamaya başlarlar. Hazırlanan bu çeyizlere öyle itina gösterilir ki evlendikleri zaman kendilerine takılan takılar ile birlikte kendi kız çocuklarına emanet edilmek üzere sandıklarda muhafaza edilmeye başlanır.

Kız çocuklarımız dünyanın en temiz ve en ahlaklı kadın sıfatlarını yine annelerinden aldıkları öğreti ve genlerinden gelen silsile ile birlikte Türk kadınına yakışan şekliyle devam ettirirler.

Babalarımız ise;  annelerimizin kız çocuklarına verdikleri temel eğitimleri destekleyici davranışlar sergilerler. Kız çocuklarının bileği kuvvetli, korkusuzca yetişmelerini ister ve onları her türlü zorluğa karşı dayanıklı olarak yetiştirirler. Gerekli gördükleri takdirde kız çocuklarına oturma kalkma, anneye karşı davranışları vs. gibi konularda uyarırlar. Bunun altında yatan temel sebep ise eski şiirlerimizde de ifade edildiği üzere “ayıpsız kadına, erkeğin boynunu eğmesi gerekir.” öğretisidir.

Dilimizde var olan “anasına bak kızını al”, “oğul babasına kız anasına çekmeli” , “kız anadan görmeyince öğüt almaz, oğul atadan görmeyince sofra çekmez” atasözleri halen geçerliliklerini korumaktadırlar.

Eski Türklerde okul ve kurum bulunmadığından temel eğitimleri aileleri tarafından verirlerdi. Ancak günümüzde eğitim kurumlarının olmasına rağmen temel eğitimler halen aileler tarafından verilmektedir.

Türklerin varlıklarını koruma başarıları ailelere verdikleri önemde saklıdır. Var olan çatı yapılarımızın sağlamlığında bilişim devrimi ile birlikte dijital dönüşümlerle sosyo-kültürel değişiklikler olmuş olsa dahi geleceğimiz olan  kızlarımız yine bu öğretileri annelerinden alan kadınlarımız tarafından yetiştirilmektedir. Kız çocuklarımızın önemi toplumumuz için çok büyüktür. Çünkü Türk kızlarımız erkeklerin toplumsal sorumluluklarını paylaşarak aileyi bir arada tutan dinamizmin temellerdir.

Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz

Diğer Yazılar

ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

MALİ MÜŞAVİR OLMANIN HAKLI ONUR VE GURURUYLA!

01.03.2021

1 Mart ülke genelinde 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunun verdiği yetkiye istinaden hizmet veren meslek mensuplarının günü olarak kabul edilmektedir. ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

YETERİNCE ANLAŞILDI MI?

22.02.2021

20 Şubat 2021 tarihinde ülkücü şehidimiz Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun Hakk’a yürüyüşünün altıncı yıl dönümünü büyük bir üzüntüyle andık. Sosyal medyalarda o güne özel olarak üzünt...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

ŞEHİTLERİMİZE BÜYÜK SAYGIYLA...

15.02.2021

6 yıl önce kaçırılan ve PKK’nın katlettiği 13 vatan evladımızın şehit haberini dün büyük bir üzüntüyle öğrendik. Elbette konu şehitlerimiz olunca aynı anda hem acıyı hem de öfke...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

İYİLİK KARŞILIKSIZ KALMAZ..

01.02.2021

Süleyman peygamber bir gün tatlı uykusundayken, yabancılar kendisini yakalarlar ve giysilerini çıkartıp zindana atarlar. Süleyman Peygamber bir yolunu bulur ve zindandan kaçar. Kendi memleketine dönerken de yolda şebelek ile karşılaşır. Şebelek, çok uzun tüylü güzel bir kuştur. Kuş Süleyman Peygamberin çıplak o...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

POTANSİYELİ PERFORMANSA ÇEVİRMEK...

25.01.2021

Yaşadığımız uygarlıkta insanlara hükmeden şey güçtür. Peki insan insana nasıl hükmeder? Önce acı  çektirilerek ve aşağılayarak insanların zihinleri darmadağın edilir. Daha ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

RİSK NE KADAR BÜYÜKSE ÖDÜL DE O KADAR BÜYÜK OLACAKTIR...

18.01.2021

 Son yıllarda uluslararası politika, neyin nasıl göründüğüne göre şekillenmektedir. Çünkü artık insanlar olarak gerçeği değil inanmayı tercih ediyoruz. İşte bu yüzden de hangi mecra inanabileceğimiz bi...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

KENDİ KENDİNE VEFALI OLMAK!

11.01.2021

Fatih Rıfkı Atay’ın , Çankaya adlı eserinin önsöz kısmında, Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan bu cümlesi ile karşılaşırız. “Kendi kendine vefalı olmak. “ Fatih Rıfkı Atay tam olarak şöyle yazmaktadır; “Ata...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

70.000 MERMİ, 6317 ŞEHİT...

28.12.2020

İnsanıyla, tarihiyle, misafirperverliğiyle, çalışkanlığıyla, iyi niyet timsaliyle, yardımseverlikleriyle benim ve tüm Türkiye’nin kalbinde ayrı bir yeri olan Gaziantep’in 25 Aralık Fransızlardan kurtulma günü kutlu olsun. ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

RUHLARIMIZIN DOĞAL VİTAMİNİ!

21.12.2020

Yapmak istediklerimizi, olmak istediklerimizi benliklerimizde ortaya çıkardığımız, ruhlarımızın vitamini; öyküler, efsaneler ve mitler… ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

TÜRK MİTOLOJİSİNDE RENKLER VE MİLLİ PSİKOLOJİMİZLE OLAN BAĞLANTILARI...

14.12.2020

Bu hafta...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

BIR KÜLÇE SAF DOĞRULUK!

07.12.2020

Geçtiğim...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

DÜŞÜNCE OLTAMIZI AKINTIYA SARKITTIĞIMIZ ZAMAN...

30.11.2020

Geçtiğimiz günlerde uzun süredir okumayı arzu ettiğim Virginia Woolf’...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ ZAMANIN PÜRÜZLERİ...

23.11.2020

 ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

BİZ BİRLİKTE YAŞAYABİLELİM DİYE!

16.11.2020

Dün; yani 15 Kasım’da “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inin” kuruluşunun 36. y...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

CAMBAZ İPTE BALIK DENİZDE GEREK!

09.11.2020

CANBAZ İPTE BALIK DİPTE GEREK... ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

GERÇEĞİN ÖZÜ...

02.11.2020

GERÇEĞİN ÖZÜ... ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

ESASTA ANLAŞMAK ŞARTTIR!

26.10.2020

Yüzyıllar içerisinde, ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

IŞIĞINI SAKLAYAN DUVARA TOSLAR!

19.10.2020

IŞIĞINI SAKLAYAN DUVARA TOSLAR!...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

HERKES DOĞASINDA OLANI YAPAR!

12.10.2020

HERKES DOĞASINDA OLANI YAPAR…...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

TÜRK DİLİ!

05.10.2020

Türk Dil Kurumu’nun 88 yıl önce, çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

KARABAĞ’DA TAVSİYELERİ CİLALAMAK!

28.09.2020

12 Temmuz gecesi, Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın kendi sınırları içerisinde yer alan T...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

YERLEŞMIŞ KANAATLER!

21.09.2020

Son günlerde öyle süreçlerden geçiyoruz ki İmam Gazali’nin de dediği gibi “cevizin kabuğu...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

DOST ATEŞİ!

14.09.2020

Günümüz de sosyal medyalara, güncel haberlere şöyle bir baktığımda kendimi sanki ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

ŞEKİL VERMEK İSTİYORSAK ÖNCE ŞEKİL ALMALIYIZ!

07.09.2020

ŞEKİL VERMEK İSTİYORSAK ÖNCE ŞEKİL ALMALIYIZ!...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

YUVARLANAN TAŞ ÇOK YOL ALIRMIŞ!

31.08.2020

YUVARLANAN TAŞ ÇOK YOL ALIRMIŞ!...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

TERCİH ETTİĞİMİZ SİLAH KELİMELER OLSUN!

24.08.2020

Günümüz dünyası, gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte her ne kadar iletişim çağı ol...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

GÜÇLÜ OLMAK VE DİRENMEYİ BİLMEK ADINA!

17.08.2020

Geçtiğimiz aylarda “Sessizlik Yemini” adlı bir  filmi izlerken Marcus Aurelius’un  bazı fel...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

İŞLERİNİ; AKLINI, YAKIN DOST VE DANIŞMANIN OLARAK YAP!

10.08.2020

Sevgili İpek Yolu Haber Ajansı okuyucularımız, küreselleşme ile beraber gelen emperyalizm serüveni ka...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

AMAN BENİ KAYBETMEYİN!

03.08.2020

AMAN BENİ KAYBETMEYİN! ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

İYİ BİR FİKİR EYLEME GEÇMEZSE ANLAMSIZ KALIR!

27.07.2020

İYİ BİR FİKİR EYLEME GEÇMEZSE ANLAMSIZ KALIR!...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

AZERBAYCAN’DA BİR FARK YARATMAK!

20.07.2020

12 Temmuz gecesi, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın kendi sınırları içerisinde  ye...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

CEHENNEME SÜRÜKLENMEK!

12.07.2020

CEHENNEME SÜRÜKLENMEK!...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

HALİS AMERİKALI VATANDAŞ.

05.07.2020

 ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLMANIN ANLAMI...

28.06.2020

Türkiye Cumhuriy...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

ANCAK BÖYLE KAZANILIR!

21.06.2020

Bu hafta siz  İ...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

TÜRK MİTOLOJİSİNDE “KALGANÇI ÇAKA” ÖZEL YOLCULUK!!!

07.06.2020

TÜRK MİTOLOJİSİNDE “KALGANÇI ÇAKA” ÖZEL YOLCULUK!!! Türk eskatolojik (dünyanın sonu) mitol...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

DAVAYA KENDİNİ ADA!

30.05.2020

Dün 30.05.2020 tarihinde Türk millet olarak şehit haberlerimizi yine üzülerek aldık. Bir kez daha gördük ki bazı işler vardır zor demek bile hafife almaktır. Asker olmak gibi, p...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

YÜKSELMENİN ENTELEKTÜEL BİLİNCİ "TÜRK MİTOLOJİSİ"!

24.05.2020

Türk mitolojisinden konu açıldığında, çoğumuzun mitolojinin  hayal ürünü ve Yunan mitolojisinden ibaret olduğunu sandığımızı fark ettim. “Türk mitolojisinin” çok sık dillendirilip, anlatılmadığından olsa gerek “Türk mi...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

KURTLARI BESLEYEN AYAKLARIDIR!

17.05.2020

Nasıl ki keskin kılıçlara sahip olabilmek için çeliğe su vermek gerekir ise keskin akıllara da sahip olabilmek için fazlasıyla okumak gerekir.Fazlasıyla okumak gerekir ki; geçmişimiz...


Devamını Gör
ŞÜKRAN AKGÜN

ŞÜKRAN AKGÜN

KURTLARLA KIYAMETE KALMAK!

17.05.2020

KURTLA KIYAMETE KALMAK! ...


Devamını Gör