İpek Yolu Haber Ajansı

Halı yıkamacı esnafı işletmeleri aynı bölgede toplamak istiyor

Başkan Başdeğirmen: Kooperatif kurun, yerinizi belirleyin destek olalım

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Halı Yıkamacılar Derneği’ni ziyaret ederek, şehirde halı yıkama sektöründe hizmet veren esnafla buluştu. Esnaf, kuraklıktan dolayı yaşanan su problemi nedeniyle işletmelerin aynı bölgede toplanmasını istediklerini ifade ederken Başkan Başdeğirmen, bu konuda esnafın kooperatif kurarak adım atması gerektiğini, kendilerinin de her türlü desteği vereceğini bildirdi. Başkan Başdeğirmen, su tasarrufu konusunda da önemli uyarılarda bulundu.

 

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı Mustafa Sökmen ve dernek üyeleriyle bir araya geldi. Buluşmada halı yıkamacı esnafı yaşanan kuraklık dolayısıyla su probleminden dolayı işletmelerin aynı bölgede toplanmasını istediklerini belirtirken Başkan Başdeğirmen, bu konuda esnafın kooperatif kurarak adımlar atması gerektiğini, bu şekilde kendilerine destek verebileceklerini ifade ederek, su tasarrufu konusunda uyarılarda bulundu. Buluşmaya AK Parti Merkez İlçe Başkanı Halil İbrahim Güleç de katıldı.

 

Isparta Halı Yıkamacılar Derneği Başkanı Mustafa Sökmen, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e şehre yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkürlerini iletti. Sökmen, halı yıkama sektöründe bazı problemler yaşadıklarını belirtirken, Başkan Başdeğirmen çözüm odaklı olduklarını vurguladı, yaşanan problemlerin çözümü için gereken desteği vereceklerini söyledi. Sökmen, “Tüm halı yıkamacıların bir arada toplanması gerekir. Su sorunu yaşanıyor. Su sorunu ülkemizde baş göstermeye başladı. Burada toplu bir şekilde iş yapıp, arıtma tesisimiz olması lazım. Suyu geri dönüşümlü kullanmamız lazım. Bunu kooperatif kurarak başarabilirsek sizden ricamız yer konusunda yardımcı olmanız. Bu şekilde Isparta halkına en iyi şekilde hizmet vermek istiyoruz” dedi.

 

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, halı yıkama sektörüyle alakalı geçmişten gelen tecrübelerinin olduğunu kaydetti. Başkan Başdeğirmen, “Bizler eski bir halıcıyız. Isparta’da köylerde halı tezgahı kurarak, kurulan tezgahlardaki halıları toplayarak, önce yıkamaya gönderip arkasından kırkamaya verip daha sonra beyaz atkılarını keserek iş yerimizde paketleyip sattığımız dönemden geliyorum. Ama o günkü halı yıkama ile bugünkü halı yıkama arasında çok fark var. Evlere hizmet veriyorsunuz, aracınızla halıları evden alıp, yıkayıp kurutup tekrar geri götürüyorsunuz. Güzel bir hizmet yapıyorsunuz. Her sektörün problemleri var. Biz, bize düşen vazifeyi yapmakla sorumluyuz” dedi.

 

Birleşme konusunda sektörlerin adım atması gerektiğine değinen Başkan Başdeğirmen, yukarı Mahrukatçılar Sitesi’nin yeni bir yer talep ettiğini, kooperatiflerini hızlı bir şekilde kurarak alanlarını tespit edip talepte bulunduklarını ve yeni alan için çalışmaların başladığını söyledi. Halı yıkama sektöründeki esnaflar için de aynı durumun geçerli olduğunu kaydeden Başkan Başdeğirmen, “Biriniz öncü olsun. Kooperatif kurun, yerinizi belirleyin. Öneriyle gelirseniz kamulaştırmaya başlarız. Altyapı ve projelendirmelerle beraber çalışmaları gerçekleştiririz” diye konuştu.

 

Buluşmada en önemli konulardan birisi de su tasarrufu oldu. Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, su tasarrufunun önemine değinerek, tüm vatandaşların bu konuda duyarlı olmasını istedi. Başkan Başdeğirmen, “Bir otomobil yıkandığı zaman belki 50 litreden fazla su gidiyor. Yıkamacıda 7 litre harcanıyor. Halının 2 tanesini kendisi yıkasa 5 tondan fazla su kullanabilir. Belki son 100 yıl içerisinde Şubat ayında ilk kez yağmur duasına çıktık. Biz yağmur duasına ağustos, eylül veya ekim ayında çıkarız. Şubatta hiç yağmura ihtiyaç olduğunu duymadım. Ama bu sene maalesef 6 aydır kuraklık yaşıyoruz. Türkiye’nin birçok ilinde suyla ilgili problemler var biz de bu problemi yaşamamak için hep beraber tasarruflu bir çalışmayla hareket etmemiz lazım. Halı yıkamacı esnafı suyun tonunu 8 liradan kullanıyor. Diğer şehirlerdeki listeye baktığımızda içme suyu 52 lira, sizin kullandığınız su 100-150 lira. Ticarethanelere tonunu 100 liranın altında su veren yok. Siz de suyu tasarruflu kullanırsanız biz hiçbir zaman memleketimizin susuz kalmasına sebep olmayız. Sizlerden beklentilerimiz bu yönde” ifadelerinde bulundu.

Buluşma fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

HABER: ZEKİ ÇELİK

ISPARTA

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum Yaz